Jediná možnost, jak zvyšovat hodnotu svých peněz, nebo je alespoň ochránit či zmírnit jejich znehodnocení (např. inflačními vlivy) je smysluplně je investovat. Zároveň je to způsob, jak dosáhnout svých cílů, které v životě máme.

Jak na to?

Základem je vždy mít finanční plán, který by měl vycházet z našich cílů, potřeb a přání. Finanční plán by měl vycházet i z naší aktuální situace a měl by nastavit takové finanční toky a aktivity, které budou znamenat růst našeho majetku a zároveň budou myslet na nenadálé události. Je třeba pracovat s krátkodobými, střednědobými i dlouhodobými cíli, abychom byli v každé fázi našeho života v pohodě a mohli reagovat na vnější vlivy. Je to vždy o komplexním řešení, které je u každého individuální, a tak je třeba k tomu přistupovat.

Krátkodobé potřeby by měli být schopny pokrýt rezervy, které se nejčastěji řeší spořícími účty a dalšími krátkodobými nástroji, kam můžeme peníze odkládat, abychom je neutratili, ale zároveň jsou dostupné a zhodnocují se.

Střednědobé a dlouhodobé cíle řešíme často akciemi, dluhopisy, nemovitostmi a dalšími alternativními investicemi. Vždy záleží na zkušenostech klienta a jeho vztahu k riziku a možnému růstu jeho prostředků.

Diverzifikace, diverzifikace a zase diverzifikace

Je to neustále omílané slovo, ale kdykoliv se bavíme o růstu majetku a investicích, tak to bez ní nepůjde. Je to jediná možná forma ochrany před nepředvídatelnými situaci na finančních trzích. Diverzifikace znamená rozložení odkládaných peněž do více nástrojů, které na sobě nejsou závislé. Nejde tedy jen o rozložení na finančním trhu, ale např. také do nemovitostí, jiných tipů investice apod.

Pravidelný servis je klíč

Když už máme vhodně rozložené finanční prostředky, je dobré se o ně starat a sledovat dění na trhu. Tím nemám namysli zběsile vybírat, pokud se v médiích začne šířit panika, že padají akciové trhy, ale chytře s penězi pracovat a hlavně nepanikařit. Přesouvat finance pouze v momentě, kdy to má opravdu smysl. Panika je největší nepřítel jakékoliv investice, protože na trhu jsou různé výkyvy běžné a lidé často toto neberou v potaz. Ale o tom je právě kvalitní finanční poradenství a já jsem Vám k dispozici.