Bitcoin je první kryptoměna na světě. Jedná se o virtuální měnu o omezením množstvím, prostřednictví níž můžete provádět velice rychlé a téměř anonymní transakce všude po světě. Samotná síť funguje už od roku 2009 a je založena na peer-to-peer open sourse síti, kde základní ověření a plynulost průběhu zajištuje decentralizovaná síť uživatelů.

Výhody Bitcoinu

Bitcoin je téměř anonymní. Při provádění plateb se používají 34 místné adresy tvořené znaky a čísly, takže zde není žádná informace o vlastníkovi účtu.

Nikdo ho neovládá – Bitcoin nemá žádnou nadřízenou centrální autoritu, která by s ním mohla manipulovat.

Rychlé a poměrně levné transakce – i platby přes celý svět trvají v řádech desítek minut a fungují 24/7. S přibývajícím množstvím transakcí náklady na převod rostou, ale můžete si sami zvolit velikost poplatku a tím i rychlost dané transakce.

Bitcoin můžete využívat po celém světě, kde máte přístup k internetu a můžete ho směnit i za normální peníze skrze síť bitcoinmatů.

Nevýhody a rizika Bitcoinu

Volatilita: Cena bitcoinu se neustále mění a ani zkušení obchodníci nedokáží přesně určit, jak se bude vyvíjet, neboť často porušuje všechna dosud známá pravidla.

Internet: Bez připojení na internet žádnou transakci neuděláte. Takže v místech, kde není internet, kryptoměny bohužel nevyužijete.

Krádež: Burzy i obyčejní lidé čelí neustálému útoku hackerů a stejně tak nejsou v bezpečí i různé online peněženky. Ani dostatečně silné heslo není žádnou zárukou. Důležité je využívat kryptoměnové peněženky, které vám poskytnou vaše privátní klíče – jako právě hardware peněženky Trezor či Ledger.

Velkou neznámou a rizikem jsou regulace kryptoměn. Do této doby se regulace kryptoměn zatím moc neřešila, ale s nárustem ceny se už objevují první známky toho, že bude nutné kryptoměny nějak regulovat. V každé zemi na tuto problematiku dívají trochu jinak. Jsou země, kde je Bitcoin nezákonný, nebo omezený a na druhé straně jsou státy kde můžete Bitcoin využívat i pro platbu daní. Ve spoustě zemí se také liší status kryptoměn a vůbec výklad toho, jestli se jedná o měnu, komoditu, nebo movitý nehmotný majetek.

Potenciál kryptoměn

Kryptoměny se již dostaly do fáze, že už se o nich mluví i jako o investici a budoucnosti v oblasti finančních transakcí, protože čím dál více velkých investorů a dokonce i bankovních institucí investuje část portfolia právě do kryptoměn a zkoumá možnosti jak tento systém více využít.

Kromě Bitcoinu existuje i velmi velké množství jiných kryptoměn, které se zaměřují více na specifickou problematiku jako jsou např. levnější poplatky za převody, rychlost transakcí či maximální bezpečnost a anonymita.