V dnešní době se čím dál více lidí začíná zajímat o způsoby, jak ochránit své peníze před silnou inflační vlnou. Do investic se pak mnohdy vrhají po hlavě jen s útržkovitými znalostmi z médií. Proto není od věci připomenout základní investiční zásady, kterých bychom se měli při zhodnocování majetku držet.

Mějte investiční cíl a časový horizont

Bez správně nastaveného cíle a ujasněného horizontu lze investování přirovnat k házení šipek na terč se zavázanýma očima. Diametrálně odlišné portfolio by totiž měl držet člověk střádající hotovost na blížící se rekonstrukci střechy, penzista čerpající pravidelnou rentu nebo vitální třicátník směřující k finanční nezávislosti.

Člověk by se tak měl vždy v prvé řadě zamyslet nad tím, co od dané investice očekává. Základní rada je přitom poměrně jednoduchá. S krátkodobými penězi není radno příliš riskovat a je nutné se smířit s tím, že jejich reálná hodnota bude vzhledem k současné inflaci klesat. Řešením tak může být kombinace depozitních produktů a dluhopisových fondů.

S prodlužujícím se horizontem je pak možné zařazovat s větší mírou i rizikovější příležitosti, především nemovitosti a akcie. V prvé řadě si vždy ujasněte alokaci na jednotlivé třídy aktiv, ta je podle studií odpovědná za podstatnou většinu dosažené výkonnosti. Volba konkrétního produktu je pak až sekundární, avšak rovněž důležitou, záležitostí.

Dlouhodobost vítězí, začněte včas

Už Albert Einstein označil složené úročení za osmý div světa. Pro většinu investorů je reinvestování výnosů velmi dobrou dlouhodobou strategií a zároveň motivací, aby s odkládáním volných prostředků začali co nejdříve. Především akcie potřebují relativně dlouhý čas na to, aby dokázaly spolehlivě fungovat. Pohled do historie totiž ukazuje, že ačkoliv krátkodobě dokážou akciové trhy nepříjemně překvapit i zkušené burzovní matadory, na dlouhých horizontech se vždy jednalo o solidně ziskovou investici.

Diverzifikujte

Říká se, že diverzifikace je jediný oběd zdarma na finančních trzích. Díky tomu, že nesázíte vše na jednu kartu, totiž dokážete snížit rizikovost svých investic bez toho, aniž byste se ochudili o výnosový potenciál. Pro naprostou většinu investorů je lepší držet široce rozložené portfolio a nekoncentrovat významný objem majetku do jediné akcie, dluhopisu či nemovitosti. K tomu ideálně poslouží například podílové fondy, díky kterým jste schopni získat diverzifikovanou investici i s minimálním vstupním kapitálem. Selhání dluhopisového emitenta nebo výrazný propad konkrétní akcie pak cestu k naplnění vašeho finančního cíle neohrozí.

Nečasujte trh

Podobně jako investiční ztráty dokážou bolet i zisky, které vám protekly mezi prsty. Kdo v posledních letech nebyl zainvestován a vyčkává na pokles trhů, prožívá bolestivé vystřízlivění. Dokázat správně trefovat cenové vrcholy a dna je totiž disciplína, ve které naprostá většina investorů selhává. Zpravidla je tak lepší držet se stanovené investiční strategie a zůstat zainvestován. Stejně tak prodej s vidinou budoucího levnějšího nákupu se většinou nevyplácí.

Podstupujte přiměřené riziko, emoce stranou

Kolísavost na trzích už způsobila těžké spaní nejednomu investorovi. Pokud nejste schopni ustát propady o desítky procent, akciím se raději vyhněte. Případně zapracujte na svém mentálním nastavení. Při investici na penzi s 20letým horizontem vás totiž dočasný pokles diverzifikovaného akciového fondu příliš trápit nemusí. Naopak se může jednat o vhodnou příležitost pro nákup ve slevě. Rozhodně se však snažte vyhnout trvalé ztrátě kapitálu, což se může snadno stát při nerozvážné investici do spekulativní kryptoměny či rizikového dluhopisu.

Optimalizujte daňovou povinnost

Chytrý investor neplatí na daních více, než musí. Využívejte tříletého časového testu, po jehož uplynutí jsou kapitálové výnosy z cenných papírů pro fyzické osoby v ČR daňově osvobozeny. Nesnažte se tak příliš často měnit svou strategii nebo horlivě obchodovat. Při investování využívejte fondová řešení. Kupónové výnosy z dluhopisů či dividendy jsou totiž v případě fyzických osob zatíženy 15% sazbou, zdanění tuzemských fondů je přitom jen 5%. Ušetříte nejen peníze, ale i starosti s vyplňováním daňového přiznání.

Investujte sami do sebe

Investování se nemusí točit jen kolem cenných papírů, finančních výkazů a dividend. Tím nejlepším nápadem může být investice sama do sebe. Zvyšte svoji kvalifikaci, naučte se cizí jazyk nebo si dopřejte měsíc volna na tříbení myšlenek a rozjeďte vlastní podnikání. Takové rozhodnutí může z dlouhodobého pohledu přinést chutnější ovoce než investice na finančních trzích. A pokud už se rozhodnete investovat konvenční cestou, nezapomeňte své peníze také jednou utratit. K ničemu jinému ostatně dobré nejsou.

Autor: Josef Navrátil, eDO Finance